Porady

Przygotowanie pacjenta do zabiegu operacyjnego
 
W celu zminimalizowania ryzyka związanego z przeprowadzeniem dowolnego zabiegu wymagającego znieczulenia ogólnego, planowany zabieg musi zostać poprzedzony wizytą w Przychodni oraz przeprowadzeniem badania klinicznego Pacjenta. W zależności od postawionego rozpoznania lekarz prowadzący może zlecić dodatkowe badania bądź konsultacje. Przed zabiegiem obowiązuje 12 h głodówka. Wodę odstawiamy na 2 h przed zabiegiem. Wszystkie zabiegi operacyjne przeprowadza specjalista chirurgii weterynaryjnej, a nad znieczuleniem czuwa wykwalifikowany anestezjolog.
 

Przygotowanie pacjenta do badania krwi
 
Pacjent na pobranie krwi powinien zostać przyprowadzony:

  • na czczo, min. 8h (najlepiej ok. 12h) od ostatniego posiłku,
  • przed podaniem jakichkolwiek leków (chyba, że lekarz weterynarii zaleci inaczej),
  • wodę zwierzę może pić do woli, małymi porcjami,
  • unikamy przyprowadzania zwierząt po intensywnym wysiłku, długim spacerze.
Dla oznaczenia niektórych parametrów przygotowanie do badania może się nieznacznie różnić. O szczegółowych wymaganiach będziemy informować indywidualnie przed wizytą.
 

Pobieranie kału do badania parazytologicznego
 

  • Kał do badania ogólnego w kierunku pasożytów pobieramy z 3 kolejnych dni, z kliku wypróżnień, do jednego pojemniczka (może to być np. niejałowy pojemnik na mocz).
  • Kał przechowujemy w lodówce. Nie zamrażamy próbki (również nie trzymamy jej na zewnątrz w mroźne dni) gdyż powoduje to rozpad jaj pasożytów.
W naszej Przychodni dostępne są również specjalistyczne testy wykrywające antygeny Giardia intestinalis w kale. Do badania wystarczy wtedy tylko jedna, świeża próbka kału. Test ten jest bardziej czuły i specyficzny niż badanie mikroskopowe. Badanie kału wykonywane jest na miejscu, a wyniki są zazwyczaj jeszcze tego samego dnia.
 

Pobieranie moczu
 
Mocz do badania ogólnego powinien zostać pobrany najlepiej rano, ze środkowego strumienia i w ciągu 2h dostarczony do Przychodni. Jeśli nie mają Państwo możliwości szybkiego dostarczenia próbki to do 12 h może być ona przechowywana w lodówce, choć wtedy wyniki mogą być mniej wiarygodne niż w przypadku badania próbki świeżej. Minimalna ilość moczu potrzebna do badania to ok 1­-2 ml. W Przychodni dostępnę są specjalistyczne żwirki nie wchłaniające moczu (wielokrotnego użytku), które mogą pomóc Państwu pobrać mocz od kota, co jak wiemy jest czasem problematyczne.  
 

Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz