Porady

Jak przygotować psa i/lub kota do Sylwestra
 
Przed Sylwestrem - część 1
 
Przygotowania do najgłośniejszej nocy w roku należy rozpocząć przynajmniej 2 tygodnie wcześniej. Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek, jak należy to uczynić:
 
1. Przyzwyczajenie psa i kota do głośnych dźwięków Tak aby nasz pupil zaczął je kojarzyć z czymś przyjemnym np. z jedzeniem czy zabawą. Można odtwarzać dźwięki fajerwerków. Ważne jest aby odpowiednio dobrać głośność nagrania, nie może być ono za ciche (wtedy Zwierzak nie reaguje) ani zbyt głośne (bo wywoła stres), ma zwrócić uwagę- Pies lub Kot może zerkać w stronę źródła dźwięku, strzyc uszami itd.
 
2. W przypadku, kiedy widać u Zwierzęcia oznaki stresu (piszczenie i szczekanie, chowanie się) nie pocieszamy go, nie głaszczemy, nie przytulamy - takie postępowanie może przyczynić się do utrwalenia niechcianego zachowania. Najlepiej zachowywać się tak, jakby nic złego się nie działo, a wręcz być do przesady wesołym i szczęśliwym, śpiewać piosenki itp.
 
3. Pamiętajmy, że wybuchy petard mogą zacząć się nawet kilka-kilkanaście dni wcześniej, także 2 tygodnie przed sylwestrem ZAWSZE wyprowadzajmy psa na smyczy, oznakowanego za pomocą mikroczipu lub zabezpieczonego w razie ucieczki np. adresówką czy lyssetką. Jeśli Twój pies jest zaczipowany, warto jest sprawdzić, czy mikroczip działa i czy jest wpisany do bazy danych oraz czy podane dane są prawidłowe! Można to zrobić u nas w przychodni. Wszyscy zaczipowani w naszej przychodni pacjenci są automatycznie wprowadzani do bazy danych Safe Animal.
 
4. Rozpoczynamy podawanie delikatnych, ziołowych środków uspokajających w postaci tabletek, past, kapsułek, ponieważ ich działanie rozwija się dłużej. W Przychodni weterynaryjnej "Wyżyny" dostępny jest szeroki wybór preparatów, a lekarz weterynarii dobierze ten najwłaściwszy dla Twojego pupila.
 
W dniu Sylwestra-część 2
 
1. Środki uspokajające podajemy zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. W dniu szaleństwa sylwestrowego, lekarz może zalecić środki silniejsze niż preparaty ziołowe, ponieważ mogą one być niewystarczające, jeśli nie zaczęło się podawać ich odpowiednio wcześniej.
 
2. Dłuższe spacery powinny odbywać się rano lub wczesnym popołudniem. Spacery wieczorne staramy się ograniczyć do minimum a pies koniecznie musi być wyprowadzany na smyczy. Sprawdzamy również obrożę i szelki (wytrzymałość, sposób zapięcia), ponieważ spanikowany pupil często może je rozerwać i uciec.
 
3. W domu przygotowujemy dla psa i/lub kota zaciszne miejsce, najlepiej bez okien, gdzie będzie mógł się schować. Jeśli są okna to zasłaniamy je szczelnie - ograniczy to zarówno dostęp dźwięków jak i rozbłysków. Wnosimy tam posłanko, budkę, jedzenie oraz picie, a w przypadku kotów również kuwetę.
 
4. Można włączyć radio lub telewizor, tak aby zagłuszały dźwięki dochodzące z zewnątrz.
 
5. Zachowujemy się w obecności psa/kota całkowicie normalnie-patrz punkt 2 w części pierwszej.  

Przygotowanie pacjenta do zabiegu operacyjnego
 
W celu zminimalizowania ryzyka związanego z przeprowadzeniem dowolnego zabiegu wymagającego znieczulenia ogólnego, planowany zabieg musi zostać poprzedzony wizytą w Przychodni oraz przeprowadzeniem badania klinicznego Pacjenta. W zależności od postawionego rozpoznania lekarz prowadzący może zlecić dodatkowe badania bądź konsultacje, takie jak:
 
  • badanie krwi - wymagane u wszystkich Pacjentów - również tych młodych i potencjalnie zdrowych. Wiele chorób może w początkowym stadium przebiegać bezobjawowo, a ocena funkcjonowania m.in. nerek i wątroby jest bardzo ważna dla przebiegu znieczulenia,

  • EKG - wymagane u wszystkich Pacjentów powyżej 7 roku życia oraz tych, u których podczas badania klinicznego stwierdzono nieprawidłowości,

  • echo serca - wymagane u wszystkich Pacjentów powyżej 7 roku życia oraz tych, u których podczas badania stwierdzono nieprawidłowości. Wymagane jest również u wszystkich ras psów i kotów z genetycznymi predyspozycjami do występowania chorób serca, m.in. Main Coon, Ragdoll, Brytyjczyk. Dla tych ras badanie jest wymagane niezależnie od wieku pacjenta,

  • badanie moczu - wykonywane jeśli w trakcie wizyty zostaną stwierdzone przesłanki co do zasadności wykonania tego badania,

  • konsultacja chirurgiczna/onkologiczna - wymagana w przypadku podejrzeń występowania wszelkiego rodzaju zmian nowotworowych a także w przypadku zabiegów wysokiego ryzyka. Chirurg omówi z Państwem rodzaj wykonywanego zabiegu a także wyjaśni możliwe powikłania i komplikacje,

  • konsultacja anestezjologiczna - wymagana u wszystkich Pacjentów w dniu zabiegu. Lekarz zbada Pacjenta, omówi z Państwem rodzaj i przebieg znieczulenia, plan postępowania pooperacyjnego, terapię p/bólową itp. W trakcie konsultacji podpisywany jest również formularz zgody na przeprowadzenie zabiegu,

  • konsultacja u Specjalisty Chorób Zwierząt Nieudomowionych - obowiązkowa w przypadku wszystkich zabiegów przeprowadzanych u gryzoni, zajęczaków oraz gadów.
 

Przygotowanie pacjenta do badania krwi
 
Pacjent na pobranie krwi powinien zostać przyprowadzony na czczo, min. 8h (najlepiej ok. 12h) od ostatniego posiłku, przed podaniem jakichkolwiek leków (chyba, że lekarz weterynarii zaleci inaczej). Wodę zwierzę może pić do woli, małymi porcjami. Unikamy przyprowadzania zwierząt po intesywnym wysiłku, długim spacerze. Dla oznaczenia niektórych parametrów przygotowanie do badania może się nieznacznie różnić. O szczegółowych wymaganiach będziemy informować indywidualnie przed wizytą. W naszej Przychodni badania krwi wykonujemy na miejscu, używając do tego nowoczesnego sprzętu dedykowanego dla weterynarii. Dzięki temu minimalizujemy ryzko uszkodzeń próbki (i w konsekwencji błędnych wyników) powstałych podczas transportu do laboratorium, a czas oczekiwania na wyniki jest zdecydowanie krótszy. 
 

Pobieranie kału do badania parazytologicznego
 
Kał do badania ogólnego w kierunku pasożytów pobieramy z 3 kolejnych dni, z kliku wypróżnień, do jednego pojemniczka (może to być np. niejałowy pojemnik na mocz). Kał przechowujemy na najniższej półce w lodówce. Nie zamrażamy próbki (również nie trzymamy jej na zewnątrz w mroźne dni) gdyż powoduje to rozpad jaj pasożytów. W przypadku badania mikroskopowego w kierunku Giardii kał należy pobrać 3 x co drugi dzień do osobnych pojemniczków i najlepiej świeży dostarczyć do Przychodni. W naszej Przychodni dostępne są również specjalistyczne testy wykrywające antygeny Giardia intestinalis w kale­. Do badania wystarczy wtedy tylko jedna, świeża próbka kału. Test ten jest bardziej czuły i specyficzny niż badanie mikroskopowe. Badanie kału wykonywane jest na miejscu, a wyniki są zazwyczaj jeszcze tego samego dnia.
 

Pobieranie moczu
 
Mocz do badania ogólnego powinien zostać pobrany najlepiej rano, ze środkowego strumienia i w ciągu 2h dostarczony do Przychodni. Jeśli nie mają Państwo możliwości szybkiego dostarczenia próbki to do 12 h może być ona przechowywana w lodówce, choć wtedy wyniki mogą być mniej wiarygodne niż w przypadku badania próbki świeżej. Minimalna ilość moczu potrzebna do badania to ok 1­-2 ml. W Przychodni dostępnę są specjalistyczne żwirki nie wchłaniające moczu (wielokrotnego użytku), które mogą pomóc Państwu pobrać mocz od kota, co jak wiemy jest czasem problematyczne.  
 

Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz